Dyskusja wokół książki Mike Davisa "Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Nino i tworzenia Trzeciego Świata" z udziałem Przemysława Wielgosza (Le Monde Diplomatique – edycja polska) i innych gości.
Prowadzenie: Jarosław Urbański (Inicjatywa Pracownicza).
W 1999 roku Immanuel Wallerstein, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych socjologów, wydał książkę „Koniec świata jaki znamy”. Przewidywał w niej, że współczesna gospodarka kapitalistyczna ulegnie załamaniu w ciągu około ćwierćwiecza, czyli w 2024 roku. W ostatnim czasie skumulowało się wiele zjawisk, które w istotny sposób wpłynęły na nasze życie: kryzys ekonomiczny i inflacja, kryzys klimatyczny i ekologiczny, pandemia, wojna w Ukrainie, migracje, wzrost napięcia międzynarodowego i zagrożenie konfliktem nuklearnym. Czy światowy system doszedł do granic swoich możliwości? Czy współczesna kultura i społeczeństwo przetrwa? Czy istnieje potencjał, aby przeobrazić ustrój społeczny w nowym, lepszym kierunku? Jaka czeka nasz przyszłość?
Na pytanie „Jakie są przyczyny głodu?” odpowiada Mike Davis w swojej książce, która jest połączeniem historii środowiskowej i politycznej w globalnym wymiarze. Autor ukazuje XIX-wieczne korzenie zacofania obszarów znanych później jako Trzeci Świat. Biorąc pod lupę serię susz wywołanych przez zjawisko El Nino oraz będące ich następstwem klęski głodu, które ogarnęły świat w ostatnich trzech dekadach XIX wieku, Mike Davis rzuca światło na skryty, choć złowieszczy związek między arogancją potęg imperialnych a klęskami naturalnymi, który zrodził jedną z najokrutniejszych tragedii w historii ludzkości – z głodu zmarło wówczas dziesiątki milionów ludzi, także w Europie. Nie musiało dojść do tej tragedii.
Czy czeka nas powtórka z historii? Według danych FAO ceny żywności są obecnie najwyższe od początku lat 60. XX wieku. Rośnie liczba głodnych i niedożywionych. Zaostrza się kryzys klimatyczny i ekologiczny. Światowa gospodarka pogrążą się w stagnacji.