„Nadmiar czy deficyt ludzkiej pracy? Od technologicznego bezrobocia po gwarancje zatrudnienia” – dyskusja wokół książki: „W sprawie gwarancji zatrudnienia” Pavliny R. Tchernevej.
W 1999 roku Immanuel Wallerstein, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych socjologów, wydał książkę „Koniec świata jaki znamy”. Przewidywał w niej, że współczesna gospodarka kapitalistyczna ulegnie załamaniu w ciągu około ćwierćwiecza, czyli w 2024 roku. W ostatnim czasie skumulowało się wiele zjawisk, które w istotny sposób wpłynęły na nasze życie: kryzys ekonomiczny i inflacja, kryzys klimatyczny i ekologiczny, pandemia, wojna w Ukrainie, migracje, wzrost napięcia międzynarodowego i zagrożenie konfliktem nuklearnym. Czy światowy system doszedł do granic swoich możliwości? Czy współczesna kultura i społeczeństwo przetrwa? Czy istnieje potencjał, aby przeobrazić ustrój społeczny w nowym, lepszym kierunku? Jaka czeka nasz przyszłość?
Ponad dwie dekady temu, w szeroko dyskutowanej wówczas książce „Koniec pracy”, Jeremy Rifkin przewidywał, że kolejna rewolucja technologiczna uczyni pracę produkcyjną, a nawet w sferze usług zbędną. Pisał: „…nowe technologie informatyczne i telekomunikacyjne wreszcie wywierają dawno zapowiadany wpływ na rynek pracy i gospodarkę”, wskutek czego znajdziemy się w „świecie pozbawionym robotników”. Jego wizja raczej się nie spełniła.
Niemniej jednak cały czas mainstreamowa teoria ekonomiczna dowodzi, że bezrobocie jest czymś nieuniknionym, koniecznym i musimy się z nim pogodzić. Jak przekonuje Pavlina R. Tcherneva opowieść ta jest jednak z gruntu fałszywa. Ignoruje ona ogromne koszty społeczne i psychologiczne związane zarówno z niemożnością znalezienia pracy, jak i pracą wykonywaną w warunkach zagrażających zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Z punktu widzenia całej gospodarki oznacza zaś marnowanie ogromnego potencjału ludzi. Autorka demistyfikuje również opowieść o tym, że bezrobotni są sami winni swojej sytuacji i gdyby się postarali, zdobyli lepsze wykształcenie, to znaleźliby pracę.
Udział w panelu biorą:
Marcin Czachor – adwokat związany z Fundacją im. Edwarda Lipińskiego i Wydawnictwem Ekonomicznym Heterodox.
Marta Rozmysłowicz – działaczka związkowa i członkini Komisji Krajowej OZZ „Inicjatywa Pracownicza”
Paulina Nowak – ekonomistka związana z Fundacją im. Edwarda Lipińskiego, polityczka społeczna, ekspertka ds. innowacji społecznych.
Mikołaj Iwański – ekonomista, absolwent filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie.
Prowadzi: Jarosław Urbański
Organizatorzy: Teatr Ósmego Dnia, OZZ Inicjatywa Pracownicza, Fundacja im. Edwarda Lipińskiego, Wydawnictwo Ekonomiczne Heterodox
Bilety w cenie: 10 zł