Warsztaty socjologiczne pod hasłem: „Miasto dla kobiet”, poprowadzą Dorota Bonk- Hammermeister i Marek Nowak.
Miasto dla kobiet – czyli jakie?
Pomysł na warsztaty wyrósł z napięcia pomiędzy dwoma literackimi wizjami obecnymi w dyskursie publicznym: klasycznym filmem Federico Felliniego „Miasto Kobiet” (La città delle donne), a spragmatyzowanym obrazem „Miasta dla kobiet” dr Leslie Kern, uniwersyteckiej profesor geografii, środowiska i studiów kobiecych (geography and environment and women’s and gender studies) Uniwersytetu Mount Allison w Kanadzie.
Pierwszy obraz, to skoncentrowana na fantazjach podstarzałego głównego bohatera, wizja kobiecej rewolucji z 1980 roku, drugi obraz, to feministyczna krytyka miasta projektowanego przez mężczyzn z przełomu drugiego i trzeciego dziesięciolecia XXI wieku. Obydwa obrazy różni niemal wszystko, łączy jedno, skoncentrowanie na stworzeniu kobiecej wizji rzeczywistości.
Przedmiotem zainteresowania warsztatów jest diagnoza barier inkluzywności miasta z perspektywy sprawowanie władzy w mieście. Władza rozumiana jest tutaj jako systemowy mechanizm alokacji zasobów, innymi słowy sposób podejmowani decyzji, na co, w pierwszej kolejności, wydawać pieniądze inwestycyjne (choćby środki z KPO), co finansować, a także, w jaki sposób wybierać cele.
Warsztaty inspirowane założeniami pierwszego etapu Future Literacy Laboratories podzielone zostaną na dwie części: krytyczno-diagnostyczną, związaną z dyskusją na temat wydawania środków miejskich oraz idealizacyjno-prognostyczną wskazująca na oczekiwany obraz kierunków finansowania rozwoju miasta.
Zaproszone uczestniczki wypracują rekomendacje, które będą pierwszym krokiem do poszukiwania rozwiązań dotyczących przyszłości.
link do formularza zgłoszeniowego :
https://docs.google.com/forms/u/0/d/e/1FAIpQLSdO7QbSR3UJ-zp9Br1o0kNDQsEUh8uC2PCLeFOSJlRa2QslVw/formResponse
współorganizatorzy : Teatr, Wydział Socjologii UAM, Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.