Na naszej planecie żyje milion gatunków owadów, podczas gdy homo sapiens to tylko jeden gatunek. Na każdego człowieka przypada 250 tysięcy mrówek. W każdym człowieku mieszka robactwo – to metaforyczne i to biologiczne, ale i my mieszkamy w ich świecie, choć dalecy jesteśmy od przyjmowania tej perspektywy.
Mamy nasze własne gatunkowe obrzydliwości i brzydotę – mamy powykrzywiane kończyny, wielkie oczy, niekontrolowane ruchy, gotowość do ataku, ale i do ucieczki. Mamy też systemy społeczne, wynalazki, budowle, niezwykłe więzi i rytuały. Spektakl jest wynikiem laboratorium ruchu i rozważań estetycznych oraz socjologicznych, a także zaproszeniem do przeżycia jednej nocy w mikrokosmosie na co dzień niewidocznym, czy raczej niezauważalnym.
Niech wyjdzie z nas wszelkie robactwo i ujrzy światło i inne światy. Skonfrontujmy z tym, co w nas najbrzydsze, czego najbardziej się boimy. W ciemności tego nie widać. Jakże nam z tym wygodnie.
Reżyseria, scenariusz: Wera Kątna
oprawa muzyczna: Dominik Wirkus
Performerzy – Kolektyw Chimera w składzie: Wera Kątna, Martyna Tita Stawna, Zosia Wasylczuk, Hanna Czupajło, Zuzanna Las, Dominika Kaźmierska, Paweł Myszkowski, Filip Mas
Spektakl powstał w ramach Alternatywnej Szkoły Teatru – to projekt podczas którego prowadzimy regularne, cotygodniowe warsztaty teatralne z artystami Teatru Ósmego Dnia. W ramach projektu chcemy stwarzać bezpieczną przestrzeń dla młodych twórców i dać im możliwość zaprezentowania własnych przedstawień na deskach Teatru Ósmego Dnia.