TRANSMESJASZ, Przez Wymiarowość i Czasoprzestrzeń z Uśmiechem :)
- Wiesz? - Mówiła mi Mama - Dziś Rano przyszedł Mesjasz. Jest już w Samborze.
Tymi słowami miało rozpoczynać się dzieło życia Brunona Schulza, tekst zagubiony, przeniesiony
w sferę mitu i niedopowiedzeń.
Spektakl w swojej luźnej strukturze opartej o działania z zakresu sztuki performance oraz teatru dokumentalnego, skupia się na analizie współczesnej jaźni religijnej, w kontekście rozwoju SI. Nie stroni od przeczuć i wpływów dnia codziennego, relacji społecznych i wszechobecnych przeczuć medialnych.
W ironicznej formule otwiera się na dialog z publicznością, odnośnie własnych odczuć i potrzeb związanych z aspektem wiary. Spektakl to autonomiczne działanie, przekształcania Transtopii (kolektywnej grupy artystycznej) w Transmesjanizm (nowy nurt religijny). Działanie to stawia pytania dotyczące poszukiwania formy religijności lub kształtu dla nowych działań artystycznych.
19:00-19:55 - TRANSMESJASZ / TRANSTOPIA
Obsada (zmienna): Monika Bielenis, Piotr Borowiec, Krzysztof Czekaj, Daria Dudek, Paula
Filimon, Julita Golińska- Setlak, Klaudia Grygo, Alicja Kmak, Magdalena Mikler, Florentyna
Zakrzewska, Dominik Setlak, Piotr „Jaszczur” Śnieguła.
Reżyseria i media interaktywne Dominik Setlak
Prezentacja: Krzysztof Antoni Czekaj
Technika: Piotr „Jaszczur” Śnieguła, Erwin Jeneralczyk
TEATRALNE 18-LECIE GRUPY POMARAŃCZE
Z okazji pełnoletności Grupy Teatralnej Pomarańcze artyści zapraszają wszystkich na dwa wieczory, podczas których zaprezentowane zostaną spektakle Pomarańczy oraz ich przyjaciół.
Grupa Teatralna Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki zamiast wrzucać kolejny festiwalowy opis opowiada o sobie w skrócie:
- powstała w lutym 2006 roku w Goleniowie, założona przez uczestników warsztatów organizowanych przez Teatr Brama, jest jednym z założycieli Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej. Członkowie Pomarańczy od początku przejawiali odmienne teatralnie skłonności poszukując własnego stylu wypowiedzi w teatrze. Kiedyś napisano o nich: "Możliwe, że to jedna z nielicznych dzisiaj grup ludzi, którzy wciąż marzą o jedności bytu zwanego sztuką niezależną. Oni naprawdę wierzą w teatr dla zwykłych ludzi robiony właśnie przez zwykłych ludzi.";
- zrealizowała: 35 spektakli oraz ok. 12 happeningów i ok. 20 performansów, zdobyła kilkanaście nagród;
- była inicjatorem kilku festiwali: Ofensywa Teatralna (9 edycji, Poznań), Bez Kurtyny (5 edycji, Gniezno), Liga Teatrów Studenckich (2 edycje, różne miasta), Wielkopolska FAMA (3 edycje, Poznań) i wielu pomniejszych jednorazowych wydarzeń, pomagała również innym grupom w realizacji ich wydarzeń;
- współpracowała przy projektach/spektaklach z: Teatrem Krzyk, Teatrem Brama, Teatrem Kingdom of Curvy Fork, Teatrem 6 i Pół, Teatrem Terminus A Quo, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Graciarnia, Teatrem Hesperydy, Wydawnictwem DramEdition oraz aktorem Marcinem Zarzecznym.