Teatr Ósmego Dnia laureatem Wielkiej Złotej Pieczęci Miasta Poznania

Dnia 13 stycznia 2017 roku, podczas Przyjęcia Noworocznego we wnętrzach CK Zamek w Poznaniu, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania wręczył przedstawicielom Teatru Ósmego Dnia Wielką Złotą Pieczęć Miasta Poznania.

– Ta nagroda to wyraz uznania dla ponad 50-letniej działalności Teatru Ósmego Dnia, która jest powodem do dumy zarówno dla środowiska poznańskiej i polskiej kultury, jak i dla szeroko pojętego ruchu demokratycznego w Polsce – uzasadniał przyznanie nagrody teatrowi prezydent Jacek Jaśkowiak. W imieniu Teatru Ósmego Dnia nagrodę odebrali obecna dyrektor Małgorzata
Grupińska-Bis oraz byli Dyrektorzy Ewa Wójciak i Lech Raczak wraz z aktorami: Tadeuszem Janiszewskim, Marcinem Kęszyckim i Adamem Borowskim.

Wielka Pieczęć Miasta Poznania to Nagroda Prezydenta Miasta Poznania, która została ustanowiona w 2003 r. z okazji 750-lecia Lokacji Miasta Poznania. Otrzymują ją osoby, stanowiące wzór tradycyjnych, długowiecznych poznańskich cnót takich jak pracowitość, gospodarność, wiara, miłosierdzie, solidność i pomysłowość. Laureaci to także osoby, które w sposób spektakularny zaistniały w świadomości mieszkańców Poznania. Odznaczeni mogą otrzymać Złotą lub Srebrną Pieczęć.

Wyróżnienie wręczane jest dwukrotnie w ciągu danego roku. Pierwsza uroczystość odbywa się 29 czerwca, czyli w dniu Święta Miasta. Drugi raz Prezydent wyróżnia nagrodzonych podczas Przyjęcia Noworocznego. Natomiast w uzasadnionych, szczególnych przypadkach (jubileusz) nagroda może zostać przyznana w innym terminie. O przyznaniu nagrody decyduje jednoosobowo Prezydent Miasta Poznania, który może zasięgnąć opinii różnych środowisk. Symbolika pieczęci nawiązuje do oryginalnej repliki tłoku pieczętnego z pierwszej połowy XIV wieku. Pieczęć zawiera herb miasta Poznania i wklęsły napis gotycki sigillum civitatis Poznani.

 

Top
%d bloggers like this: