„Ósemki” za oceanem – relacja Ewy Wójciak

„Pierwsze spotkanie ze studentami – od razu intensywna dyskusja. Amerykanie mają pokłady energii, entuzjazmu, otwartości. Spotkali się tu studenci z różnych dyscyplin : aktorzy, reżyserzy, jeden tancerz z Hawajów, kierunki multimedialne, kompozytor, poetka …tak, tak, studiuje „poetry”. Ich studia są interdyscyplinarne – mogą dobierać różne dziedziny wiedzy. Oferta w Ann Arbor jest bardzo bogata, to świetny uniwersytet, jeden z lepszych.
Zdobywamy ich serca sympatią do Berniego Sandersa… Studenci go kochają, właśnie niedawno zdobył w Michigan znaczną przewagę nad Hillary Clinton. Rozmawiamy o „zakręcie świata”: Florez – reżyser, poł-Meksykanin pół-Japończyk, Amerykanin – obywatel świata, mówi o lęku i konieczności światowej rewolucji, konieczności zmiany obecnego porządku.
Wyłaniamy i omawiamy wstępnie temat wspólnej pracy. Masakra w Kent czyli wydarzenia w kampusie w 1970 roku, gdy gwardia narodowa użyła broni i zabiła czworo studentów w czasie pokojowej manifestacji. Do studentów trafia ta propozycja.
Dziś kontynuujemy pracę. Atmosfera tu napięta, jak wiemy – Trump, zamieszki w Chicago…
Cywilizacyjna przewaga trochę przytłacza….Edukacja jest jej fundamentem, to ona buduje potęgę Ameryki.”

Przypomnijmy – Teatr Ósmego Dnia prezentuje spektakl „Teczki” i prowadzi seminaria i warsztaty ze studentami Michigan University w ramach polsko-amerykańskiego projektu pt. Kampusy, współorganizowanego przez Instytut im. Adama Mickiewicza.

Top