Spektakl kataloński – 8 maja

Grupa Mea Culpa to kameralna trupa z Katalonii stworzona przez aktorów, którzy są absolwentami barcelońskiego Institut del Teatre. W prezentowanym w Teatrze Ósmego Dnia spektaklu występuje dwójka z nich: Maria Àngels Largo – aktorka i instruktorka teatralna, występująca m.in. w przedstawieniach opartych na sztukach W. Shakespeare’a, A. Cuellara, Molièra, czy w serialach katalońskiej telewizji publicznej; oraz Armand Villén występujący m.in. w sztukach Pintera, Czechowa, Pirandella, Shakespeare’a, oraz w serialach i filmach hiszpańskich i katalońskich.

Małżeństwo prowadzące Kawiarnię pod Żabą, Adelaida i Fernando, spędza swój ostatni dzień w kawiarni zanim Mequinensa – miasteczko, w którym żyją -, zostanie zalana/zatopiona przez wodę mającego tam powstać z nakazu rządu zbiornika. Przypominają sobie wówczas historie dotyczące dziejów Mequinensy -miejscowości z tradycjami górnictwa i handlu, a także skłonnością do oporu wobec władz.

Sztuka została opracowana na podstawie pełnych ironii opowiadań Jesúsa Moncady, katalońskojęzycznego pisarza urodzonego w Mequinensie, którego utwory zostały częściowo przetłumaczone na język polski – zbiór opowiadań Historie z lewej ręki (2006) oraz opowiadania zamieszczone w katalońskim numerze Literatury na świecie (nr 382-383). Spektakl, który został przygotowany, przestrzegając specyficzności języka i humoru autora, może zostać przedstawiony w Poznaniu dzięki Teatrowi Ósmego Dnia, katalońskiemu Instytutowi Ramona Llulla oraz Instytutowi Filologii Romańskiej UAM.

 

8 maja, g. 19

„Ostatni dzień w Kawiarni pod żabą” („El darrer dia del Cafè de la Granota”) – spektakl grupy Mea Culpa z Katalonii

Rezerwacje biletów: 61 855 20 86, teatr@osmego.art.pl

Bilety w cenie: 15 zł

Top