Tytułowe „MONO czy STEREO?” to pytanie skłaniające do refleksji nad relacjami i wartościami, jakimi kierujemy się w życiu. Jest też odpowiedzią i interpretacją hasła „Nigdy nie będziesz szła sama/ szedł sam”, które przyświeca tegorocznym spektaklom OFF:Premier. Najważniejsza relacja człowieka, czyli samego siebie ze sobą bezsprzecznie warunkowana jest innymi relacjami, które tworzymy lub przypadło nam tworzyć na przestrzeni życia. W dużej mierze kluczowe bywają te rodzinne, są na tyle istotne, że nierzadko rzutują i stanowią o przebiegu dorosłego życia.
Spektakl powstał w oparciu o nagrania naszych rozmów rodzinnych, które poddane analizie i wzięte pod lupę traktują o wielu aktualnych i ważnych społecznie tematach - takich jak samoakceptacja cielesna i wewnętrzna, mierzenie się z krzywdzącymi stereotypami, poszukiwanie tożsamości, radzenie sobie z traumami, lękami, pytaniami i otrzymanym w spadku zapisem genetycznym, na który nie mamy wpływu.
Scenariusz bazuje na zapisie słów, które zostały wymienione w bezpiecznej przestrzeni naszej rodziny, która dużo ze sobą rozmawia. To istotne, ponieważ to właśnie słowa usłyszane od bliskich są często źródłem wieloletnich blokad, zakrzywionej definicji rzeczywistości czy utrudnionego osadzenia w dorosłym świecie. Na szczęście mogą też być otuchą, wsparciem, akceptacją i wskazaniem kierunku życiowej podróży, podróży, w którą każdy musi udać się sam. Własną drogą, ale do jednego, wspólnego dla wszystkich końcowego punktu.
Czy pierwsza „podróż” windą z teściową może nie być katastrofą? Czy każda dziewczynka może zostać baletnicą? Kim jest Wesoła Śmierć? I wreszcie - jak żyć? „MONO czy STEREO”?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie w spektaklu „MONO czy STEREO?”, na gorąco zapraszamy, całą rodziną.
Trupa pod wezwaniem Santa Mony
Scenariusz oparty na nagranych wywiadach w rodzinie: Monika Wińczyk
Reżyseria: Monika Wińczyk
Obsada: Trupa pod wezwaniem Santa Mony, w składzie:
Beata Wińczyk, Hubert Wińczyk, Julianna Wińczyk, Monika Wińczyk
Muzyka i dźwięk: Hubert Wińczyk
Scenografia i kostiumy: Julianna Wińczyk
Foto i video: Ernest Wińczyk
Wsparcie twórcze/ dobry duch windy: Olga Koka Skowrońska
Gościnnie w video wystąpił: Miro Wińczyk
Światła: Piotr Najrzał