Jak mówi kuratorka wystawy Agnieszka Grzybek: „»Niepokorne 1976–1989« opowiadała historię działalności opozycyjnej kobiet od czasów Komitetu Obrony Robotników. Przypomnieliśmy sylwetki m.in. Anieli Steinsbergowej, Anny Walentynowicz, Heleny Łuczywo, Ewy Kulik i Zofii Romaszewskiej, ale przecież również później wiele kobiet angażowało się po stronie opozycji demokratycznej i trudno sobie wyobrazić jej istnienie bez ich udziału; współtworzyły konspiracyjne wydawnictwa, były ich redaktorkami, niezależnymi dziennikarkami, współorganizowały strajki, tworzyły regionalne komórki solidarności, budowały samorządna Polskę i w jej ramach ciągle musiały upominać się o prawa i równouprawnienie kobiet. Jest rzeczą dziś oczywistą, że ich rola nie została doceniona, wystarczy przypomnieć, że wśród 898 delegatów uczestniczących w I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” były zaledwie 64 kobiety tj. zaledwie 7 procent. Dziś Strajk Kobiet na nowo podniósł problem praw i równouprawnienia kobiet i ciągle jest w tej sprawie wiele do załatwienia.
Wystawa „Niepokorne 1976-1989.” Przypomina różne aspekty zaangażowania opozycyjnego kobiet i roli, jaką odegrały w drodze do transformacji ustrojowej w Polsce. Przede wszystkim jednak – przywraca tym kobietom twarze i nazwiska.
Kuratorka: Agnieszka Grzybek
Produkcja wystawy: Anna Brzezińska, Jerzy Tarłowski
Redakcja i korekta: Zuzanna Kowalczyk
Konsultacja historyczna: Bartosz Kaliski
Projekt graficzny: Karolina Sosnowska (Studio UL), Ewa Engler-Herer (Studio UL)
Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partner: Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER
Wystawa będzie udostępniona w Poznaniu w ramach obchodów 45-lecia powstania Komitetu Obrony Robotników w Teatrze Ósmego Dnia oraz na ulicach Poznania.