Po latach dzięki tej książce przebija się głos osób pracujących w PGR-ach rozsianych kiedyś po całej Polsce. Rany po systemie, nie zagoiły się ludziom do dziś, choć pewnie lepiej byłoby o nich zapomnieć. Poprzez swoją wnikliwość autor prowadzi nas po wielu prawdach i oddaje głos osobom, którym wcześniej nikt głosu nie dawał. Wprost przeciwnie mówiono o darmozjadach, leniach, złodziejach. Z daleka widok jest czasem piękny, z bliska odchodzi farba, wyłazi rdza, widać zarwany dach i ludzką krzywdę, a wszystko na tle przemian społeczno-gospodarczych lat 90-tych. Wśród wielu opowieści wybrzmiewa również głos kobiet, bo w pegeerach ich zatrudnienie było dość wysokie.
Spotkanie poprowadzi Anna Wachowska-Kucharska – aktywistka miejska, aktywistka w kulturze, społeczniczka na Naramowicach zabiegająca o ochronę cennych naramowickich terenów. We wrześniu 2021 roku spacerowała z autorem po terenach byłego PGR/PGO Naramowice, gdzie pozostałości fontanny i domku japońskiego na wyspie, kilku starych lip i świerków obudowano eklektycznymi osiedlami deweloperskimi.
Bartosz Panek (ur. 1983) – dziennikarz radiowy, reporter, producent i animator środowiska twórców audio. Współzałożyciel Fundacji Audionomia i Free Range Productions. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego; studiował również na Uniwersytecie w Trieście. Połowę dotychczasowego życia spędził przed mikrofonem, najdłużej w Programie 2 Polskiego Radia. Autor setek audycji oraz kilkudziesięciu reportaży i dokumentów. Laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie. Jego prace były prezentowane we Włoszech, Francji, Holandii, Litwie, Chorwacji i Wielkiej Brytanii. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miasta Stołecznego Warszawy. Zboże rosło jak las to jego druga książka.
Wejściówki w cenie: 10 zł