Pamiętając o Andrzeju Wajdzie

Teatr Ósmego Dnia, Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” oraz Fundacja Świat ma Sens zaprasza na spotkanie w ramach akcji społecznej zatytułowanej „Pamiętając o Wajdzie”.

 

To cykl wieczorów wspomnień o Andrzeju Wajdzie po roku od jego odejścia i opowieść o późnych obowiązkach wszystkich wolnych ludzi.

Z akcją tą zbiega się premiera książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki”, a wszystko zacznie się w okolicach imienin Andrzeja (30 listopada) w tym roku, by zakończyć w okolicach rocznicy urodzin Wajdy – 6 marca 2018.

 

Akcja ta, to swoista koalicja miast, które przyznają się do dziedzictwa kulturalno-społecznego Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz i swą codzienną działalnością na polu kultury dają dowód, że niepodległa kultura i niezależny samorząd lokalny, są dla nich wartościami samymi w sobie.

W dzisiejszych czasach to szczególnie ważne. Nie przez przypadek Andrzej Wajda w ostatnim swoim dużym wywiadzie – udzielonym właśnie autorom niniejszej książki – powiedział: „Ostatnią linią oporu jest samorząd i polskie miasta. To tam jest wolność i kultura. Tam więc nadzieja”.

 

Chcemy te spotkania połączyć z prezentacją lokalnych artystów i społeczników. Dlatego chcemy poprowadzić dyskusję pod hasłem „O czym dziś nakręciłby trzecią część Człowieka z marmuru Andrzej Wajda, gdyby przyjechał do Poznania?”

 

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko wspólnie napisali kilkanaście książek opowiadających o najnowszej Polsce, m.in. „Duchowny niepokorny. Rozmowy z ks. Stanisławem Musiałem”, „Kapuściński: – Nie ogarniam świata”, „Marek Edelman. Życie. Do końca”, „Nasza historia. Opowieść o wolnej Polsce”, „Andrzej Wajda. Podejrzany”. W roku 2015 zostali odznaczeni przez prezydenta Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie wzajemnego zrozumienia między Polakami i Żydami.

 

Spotkanie odbędzie się  7 grudnia (czwartek) o 18.00 w Teatrze Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44)

Wejściówki – 1 zł; rezerwacja: 61 855 20 86, teatr@osmego.art.pl

Wejściówki można zakupić także na platformie Bilety24.pl

https://www.bilety24.pl/inne/pamietajac-o-andrzeju-wajdzie–37127?id=179529

Top
%d bloggers like this: