16 marca – 3 kwietnia / Jerzy Piotrowicz – wernisaż wystawy prac stworzonych dla Teatru Ósmego Dnia i opowieści aktorów oraz spotkanie z przyjaciółmi malarza

16 marca, g.19.00

Wernisaż wystawy prac Jerzego Piotrowicza stworzonych dla Teatru Ósmego Dnia i opowieści aktorów

21 marca, g. 19.00

Spotkanie z przyjaciółmi malarza

 

Jerzy Piotrowicz – (1943-1999) malarz, rysownik, grafik. Urodził się w 1943 roku w miejscowości Przedświt pod Ostrowią Mazowiecką. Zmarł w 1999 roku w Poznaniu. Studiował na Wydziale Malarstwa poznańskiej PWSSP pod kierunkiem Mariana Szmańdy; dyplom otrzymał w pracowni grafiki Tadeusza Jackowskiego (1972). Jego pracownie mieściły się na Wildzie i Ratajach

Uprawiał równolegle malarstwo i rysunek, a także grafikę (techniki metalowe). Wyjątkowa sprawność warsztatowa pozwalała mu we wszystkich tych dziedzinach osiągać wirtuozerskie rozwiązania. Dążenie do optymalnych efektów czy wręcz maestrii potwierdzają zwłaszcza wykonane różnymi technikami prace poświęcone tym samym motywom (mezzotinty Serce i miecz z 1976, Arsenał z 1978, Bukiet z 1979 oraz obrazy Płomień oraz Waga i lilie z 1978).

Znane są jego prace inspirowane twórczością stary mistrzów: Rembrandta, Goi, Velazqueza. Postacie infantek, powstańców, sceny z corridy Piotrowicz wplatał w teatralnie aranżowane kompozycje, których szczegóły ujmują niemal biżuteryjną wnikliwością. Piotrowicz tworzył też dzieła będące elementami spektakli Teatru Ósmego Dnia.

To twórca, o którym krążą barwne opowieści – podczas dwu wieczorów snuć je będą aktorzy Teatru Ósmego Dnia i przyjaciele artysty.

Top
%d bloggers like this: